Wszystko co musisz wiedzieć o wydaniu książki

Wszystko co musisz wiedzieć o wydaniu książki

Dla początkujących autorów, takie wydarzenie, jak wydanie własnej książki, z całą pewnością jest dość stresujące i oczywiście wymaga pewnego przygotowania. Warto zrobić rozeznanie między wszystkimi możliwościami i na tej podstawie wybrać dla siebie najlepszą opcję. Chodzi głównie o wybór pomiędzy wydawnictwem standardowym, a wydawnictwem typu self publishing. Obie opcje mają swoje plusy więc przede wszystkim istotne jest to, aby dana opcja była dopasowana względem tego, czego się potrzebuje.

Jak wygląda wydanie własnej książki

Wydając własną książkę na pewno należy pamiętać o tym, że posiada się dwie główne możliwości jej wydania. Pierwszą oczywiście jest wydanie w wydawnictwie standardowym, klasycznym, drugą skorzystanie z opcji self publishing. I jedna i druga brzmi kusząco, a do tego ma swoje plusy i minusy, które mogą okazać się decydujące przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Na pewno należy mieć na uwadze fakt, że, decydując się na wydanie książki w tradycyjnym systemie, najpierw trzeba zachęcić wydawnictwo do jej wydania. W takich okolicznościach zostaje zawarta specjalna umowa, która sprawia, że autor nie ponosi kosztów wydania książki, ale musi płacić prowizję od każdej sprzedaży poszczególnego egzemplarza. To sprawia, że często w ręce autora wcale nie trafia zbyt wiele pieniędzy. Właśnie wtedy najczęściej pojawia się pomysł na to, żeby skorzystać z wydawnictwa self publishing. W takim jednak przypadku autor wydający książkę musi zapłacić za wszystko już ma początku współpracy. Warto więc ustalić, ile kosztuje takie wydanie książki i kiedy faktycznie będzie opłacalne.

Ile kosztuje wydanie książki w opcji self publishing

Wszystkie osoby, które decydują się na wydanie książki poprzez self publishing, muszą liczyć się z tym, że będzie trzeba za to zapłacić. Ile kosztuje wydanie książki? W wielu przypadkach jest to kwestia całkowicie indywidualna. Niemniej jednak najczęściej jest to koszt około kilkunastu tysięcy złotych. Plusem takiej sytuacji jest jednak to, że całość płaci się od razu, a później otrzymuje się już pełne wynagrodzenie za każdą sprzedaną książkę. Dodatkowo nie trzeba liczyć na to czy wydawnictwo tradycyjne podejmie się współpracy czy też nie. Dla wielu początkujących twórców jest to w takim razie najlepsze działanie, które umożliwia wydanie dowolnej książki po uiszczeniu opłaty i daje możliwość dystrybuowania jej w dowolny sposób. Takie działanie ma naprawdę bardzo dużo plusów, które sprawiają, że korzysta z tego coraz więcej twórców.