Self-publishing, czyli wydajemy książkę na własną rękę – dowiedz się jak to zrobić!

Self-publishing, czyli wydajemy książkę na własną rękę – dowiedz się jak to zrobić!

Żyjemy w dobie ogólnodostępnego internetu – a więc ogromnych możliwości taniej i efektywnej reklamy. I między innymi dlatego self-publishing staje się tak bardzo popularny. Dowiedz się jak samodzielnie wydać książkę – bez wsparcia wydawnictw i bez spełniania niczyich warunków. Jedyne co musisz zrobić to wcześniej tą książkę napisać, przeprowadzić korektę, oprawić graficznie, przygotować do druku oraz wydrukować no... i zająć się oczywiście dystrybucją! Bez owijania w bawełnę – samodzielne wydanie książki nie jest prostym zadaniem, jednak jak najbardziej możliwym do realizacji. Opowiemy jak to uczynić krok po kroku – zapraszamy do lektury!

Etap 1: Pisanie i korekta

Książkę w pierwszej kolejności musimy oczywiście napisać – jest to raczej oczywistą dla wszystkich kwestią, dlatego zwinnie przejdziemy do kolejnego zagadnienia, jakim jest korekta. Korektę możemy przeprowadzić samodzielnie, bądź przy wsparciu doświadczonego korektora. Koszt takiej usługi jest zróżnicowany i opiewa wokół kilku złotych za stronę sprawdzonego tekstu.

Etap 2: Oprawa graficzna książki i przygotowanie do druku

Niezależnie od tego, czy nasze przygotowywane dzieło to książka o prawach fizyki, czy zbiór bajek dla dzieci, to jej wersja finalna powinna się dobrze prezentować i być po prostu „przyjemna w odbiorze”. Dlatego warto zatrudnić profesjonalnego grafika do przygotowania oprawy graficznej. Ceny takiej usługi zaczynają się nawet już od 500 złotych – warto jednak wcześniej sprawdzić portfolio osoby, z które zamierzamy podjąć współpracę. Grafikowi możemy także przedstawić naszą wstępną wizję tego, jak chcielibyśmy, aby wyglądała oprawa naszej książki – to cenne informacje, które z pewnością będą miały wpływ na efekt końcowy. Na odbiór wizualny książki ma wpływ nie tylko sama oprawa, lecz również przygotowanie książki do druku – chodzi tutaj o układ tekstu, zachowanie marginesów oraz szereg innych zabiegów, które mają później wpływ na efekt końcowy. Przygotowanie do druku można również zlecić grafikowi, bądź drukarni odpowiedzialnej za druk naszej książki.

Etap 3: Druk książki

Kolejny etap to sam druk książki. Jeżeli chodzi o sam jego koszt to ciężko nam tutaj przytoczyć konkretne cyfry – koszt takiego wydruku jest uzależniony od zbyt wielu czynników. W przybliżeniu możemy jednak podać, że jeżeli książka, którą chcemy wydrukować, ma około 300 stron, jej formatem będzie a5, i będzie ona miała pogrubioną okładkę, to cena przy nakładzie nieprzekraczającym 1000 egzemplarzy wyniesie kilkanaście złotych za sztukę. Przy wyższych nakładach cena oczywiście spadnie do kilku złotych.

Etap 4: Promocja książki

Choć promocję i dystrybucję opisujemy jako etap czwarty, to równie dobrze moglibyśmy wspomnieć o tych działaniach w pierwszej kolejności. Jak wydać książkę i przy okazji na tym nie stracić? No właśnie, dbając o odpowiednie rozpromowanie swojego dzieła. Temat jest na tyle złożony, że można by mu poświęcić osobny artykuł. Koszt takich działań promocyjnych jest oczywiście uzależniony od tego, w jaki sposób chcemy promować naszą książkę.