Jak zaprojektować okładkę własnej książki?

Jak zaprojektować okładkę własnej książki?

Planujesz wydanie własnej książki i zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować projekt okładki, aby twoje dzieło prezentowało się interesująco i profesjonalnie? W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy ci kilka sprawdzonych sposobów, które z całą pewnością pomogą ci w tym nie lada wyzwaniu!

Zleć projekt profesjonaliście

Najlepszym i najbardziej rekomendowanym sposobem na stworzenie okładki do swojej autorskiej książki, jest oczywiście zlecenie tego zadania profesjonalnemu i doświadczonemu grafikowi. Tego typu usługi oczywiście nie należą do najtańszych, dlatego trzeba zarezerwować ten wydatek w wydawniczym budżecie. Projekt okładki kosztuje od kilkuset złotych (proste projekty u początkujących grafików) do kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych! Wszystko zależy od tego, czego wymagasz i czego oczekujesz jako autor dzieła.

Gotowe szablony i zdjęcia

To, ile kosztuje wydanie książki w ostatecznym rozrachunku, zależy m.in. od projektu okładki. Z tego powodu wielu początkujących autorów szuka oszczędności i stara się zaprojektować okładkę na własną rękę lub wykorzystać gotowe zdjęcia i szablony. To oczywiście rozwiązanie, które może zadziałać, o ile poświęcisz mu odpowiednią ilość czasu i zaangażowania. Najprostszym sposobem jest złożenie okładki ze zdjęcia i kilku napisów. Do takiego zdjęcia musisz mieć jednak prawa autorskie, więc albo wykonaj je samodzielnie, albo zapłać za nie odpowiedniej osobie. Jeśli z kolei marzy ci się, aby okładkę twojej książki zdobiła piękna i kreatywna grafika, jednak nie chcesz współpracować z profesjonalistą, możesz odkupić gotowy wzór od początkującego artysty znalezionego np. w mediach społecznościowych.

Rodzinne talenty

Ostatnim sposobem na zorganizowanie okładki swojej własnej książki, który chcielibyśmy zaprezentować ci w naszym dzisiejszym artykule, jest poszukanie podwykonawcy wsród najbliższych i rodziny. Być może jest w tym gronie osoba, która może pochwalić się szczególnym talentem artystycznym i byłaby w stanie narysować dla ciebie piękną i trafioną okładkę? A może ktoś w twojej rodzinie jest profesjonalnym fotografem i z chęcią wykona dla ciebie zdjęcie, które idealnie nada się jako okładka książki? Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele utalentowanych osób mamy w swoim najbliższym otoczeniu i zlecamy różne zadania obcym, podczas gdy nasi bliscy z przyjemnością pomogą zupełnie bezinteresownie i nieodpłatnie! Rozejrzyj się zatem i popytaj wśród bliskich, zanim postanowisz zamówić podobną usługę u profesjonalisty.