Jak wydać swoją książkę?

Jak wydać swoją książkę?

Napisałeś własną książkę i zastanawiasz się, jak ją wydać? Oczywiście pierwsza porada, jaką możemy ci udzielić to przesłanie jej do klasycznego wydawnictwa. Co, jednak jeśli odrzuci ono twoją książkę – a zdarza się to przecież dość często? Na szczęście to nie koniec drogi. Do wyboru masz jeszcze kilka opcji. Sprawdź, jakie mamy dla ciebie propozycje.

Jak wydać książkę?

Zastanawiasz się, jak wydać książkę? Ciekawym sposobem na wydanie książki jest self-publishing, czyli samodzielne opublikowanie powieści. Oczywiście wziąć musisz pod uwagę fakt, że wiąże się to z pewnymi kosztami. Mowa między innymi o kosztach wydania powieści w druku, opieki redaktorskiej, a także odpowiedniej oprawy graficznej oraz promocji książki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz starać się o uzyskanie częściowego lub całkowitego dofinansowania w celu pokrycia tych kosztów w ramach tzw. publikowania subsydiowanego.

Wydanie książki na własną rękę

Na rynku działa wiele firm wydawniczych self-publishing, choć rzecz jasna nie znaczy to, że każda z nich jest równie dobrej jakości. Przed wyborem konkretnej opcji warto więc rozważyć preferowany zakres współpracy z wydawnictwem, ewentualne wymagania co do niej oraz sprawdzić, jakie treści zostały już przez nią wydane. Self publishing to opcja dobra dla osób, które chcą szybko wprowadzić do sprzedaży swą książkę, a jednocześnie mieć dużą kontrolę nad całym procesem.

Wydanie książki we własnym zakresie

Drugim, równie ciekawym rozwiązaniem jest vanity publishing, czyli tak zwane pełne samopublikowanie. Co więcej, jest to rozwiązanie, które często okazuje się najtańszym. Dlaczego? Ponieważ w dużej mierze udaje się bowiem pominąć wiele kosztów. Z drugiej jednak strony musisz pamiętać, że pominięcie promocji książki oraz jej korekty może odbić się na jej sprzedaży (mniejszy zasięg) oraz sprawić, że będzie ona wyglądać mniej profesjonalnie (np. z powodu przeoczonych literówek). Vanity Publishing polega bowiem na bezpośrednim wysłaniu tekstu do oferującej taką usługę drukarni. W tym przypadku możesz liczyć na projekt okładki, dodatkową szatę graficzną, zapewniająca twojej książce wyjątkowy wygląd.

Czy warto wydać książkę?

Wydanie książki wcale nie musi okazać się skomplikowanym procesem. Jeśli twoja głowa jest pełna pomysłów, które dodatkowo umiesz przelać na papier, warto wypróbować tę drogę. Być może okaże się, że jesteś doskonałym autorem, a twoje publikacje po czasie staną się prawdziwymi bestsellerami.