Jak napisać książkę dla dzieci?

Jak napisać książkę dla dzieci?

Chcesz wiedzieć, jak napisać książkę dla dzieci? Masz dobry pomysł — dzieci i nastolatki to jedni z najbardziej oddanych czytelników! Ale powinieneś wiedzieć, że pisanie świetnej literatury dla dzieci nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś nowicjuszem w grze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak napisać książkę dla dzieci.

Znajdź pomysł, który jest odpowiedni dla dzieci

Chociaż nie ma sekretnej recepty na komercyjny sukces, jedną z rzeczy, która jest prawdziwa w przypadku książek dla dzieci, jest to, że te, które odniosły największy sukces, zadowolą dwie grupy odbiorców: dzieci i rodziców tych dzieci. Jednak podczas gdy dorośli mogą być tymi, którzy kupują książki, dzieci są tymi, którzy będą je aprobować (i cenić je, gdy dorosną). Więc dzieci są tymi, o których chcesz pamiętać podczas pisania — to one sprawią, że ta książka będzie warta napisania. A żeby napisać dla nich książkę, musisz wpaść na świetny pomysł. Pomysł jest najważniejszy zwłąsza kiedy dowiesz się, ile kosztuje wydanie książki. Jeśli zależy Ci na dużej sprzedaży, to pomysł jest najważniejszy.

Odkryj uniwersalny motyw

Pomysły na książki dla dzieci mogą wydawać się fantastyczne, wyszukane i oryginalne, kiedy się na nie natkniesz. Ale kiedy pozbędziesz się zabawnych i kreatywnych opatrunków z książki dla dzieci do jej podstawowych elementów, zobaczysz, że tematy obecne w książce dla dzieci są całkowicie uniwersalne. Najlepsze książki dla dzieci opierają się na pomysłach, które inspirują i łączą dzieci. Ale to, czego tak naprawdę chcą dzieci, to opowieści, w których są bohaterami, napędzają akcję, stawiają czoła wyzwaniom i dokonują wyborów.

Czy Twój pomysł jest odpowiedni dla dzieci?

Aby upewnić się, że Twój pomysł jest dobry, to odpowiedz sobie na pytania:

  • Dlaczego chcę opowiedzieć tę historię?
  • O czym jest moja historia?
  • Czy ten pomysł i temat będzie dotyczył dzieci?
  • Czy jest unikalny i możliwy do sprzedania?

Jeśli masz problem z pomysłem na książkę, nigdy nie zaszkodzi przypomnieć sobie, co lubiłeś czytać w ich wieku. Masz też najlepszych krytyków: dzieci! Odbijaj pomysły od dzieci, które znasz, aby zobaczyć, co im się podoba. Przede wszystkim nie bój się zmieniać rzeczy. Możesz myśleć, że twoja fabuła jest wykuta w kamieniu, ale pozostań otwarty na sugestie i różne kreatywne drogi.

Wybierz grupę wiekową

Zanim napiszesz choć jedno słowo z książki dla dzieci, musisz także określić grupę docelową. Książki dla dzieci obejmują zarówno książki dla dzieci, jak i powieści dla młodych dorosłych, więc Twój docelowy przedział wiekowy może wynosić od 0 do 18 lat. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest przedział wiekowy grupy docelowej, aby móc bezpośrednio z nimi rozmawiać. Jednak wiek nie jest tu jedynym czynnikiem! Musisz także pomyśleć o tym, czego będą oczekiwać Twoi czytelnicy pod względem tematu, długości, stylu i złożoności. Zrozumienie tych rzeczy umożliwia „pisanie na rynek”, dzięki czemu Twoja książka będzie się sprzedawać. Rzućmy okiem na główne rodzaje książek dla dzieci i ich docelowe grupy wiekowe. Podamy również kilka dobrze znanych przykładów, na wypadek gdybyś nie był do końca pewien, jak te książki powinny wyglądać.