Dostępne modele wydawnicze

Dostępne modele wydawnicze

Marzysz o wydaniu własnej powieści, ale nie do końca wiesz, jakie konkretnie kroki powinieneś podjąć? W takim razie nasz dzisiejszy artykuł jest dla ciebie. Podpowiadamy, jakie modele wydawnicze są obecnie dostępne na rynku oraz czym się wyróżniają. Sprawdź wszystkie opcję i wybierz tę najlepszą dla siebie!

Współpraca z profesjonalnym wydawnictwem

Zazwyczaj gdy debiutujący autorzy zastanawiają się, gdzie wydać książkę, od razu przychodzi im na myśl współpraca z profesjonalnym wydawnictwem. Aby ją nawiązać, trzeba się jednak naprawdę wysilić. Tego typu miejsca otrzymują bowiem setki propozycji dziennie. Jak z pewnością się domyślasz, musisz wyróżnić się na tle pozostałych debiutantów. Co warto zrobić? Przede wszystkim przygotować konkretną ofertę wraz z opisem swojej powieści. Dodatkowo koniecznie dołącz do zgłoszenia krótką notkę na swój temat oraz kilka przykładowych fragmentów/rozdziałów autorskiego dzieła. W dalszej kolejności postaraj się w możliwie najkrótszej formie przedstawić pracownikom wydawnictwa korzyści, które czekają na oficynę w razie nawiązania współpracy właśnie z tobą. Jeśli ci się uda, wydawnictwo zorganizuje cały proces wydawniczy i weźmie na siebie wszystkie koszty związane z opublikowaniem twojej książki!

Vanity Press

Drugą opcją jest tzw. model Vanity Press, który zakłada częściowy podział kosztów wydawniczych pomiędzy autora i wydawnictwo. Wówczas umowa współpracy zakłada, że wydawnictwo pomoże autorowi w organizacji wszystkich kwestii związanych z opublikowaniem powieści, jednak zdecydowana większość wydatków leży po stronie samego pisarza. Czy to korzystne rozwiązanie? Owszem, o ile dane wydawnictwo posiada na ciebie przejrzysty plan i jest na tyle rozpoznawalne, aby w następstwie zapewnić ci promocję książki na optymalnym poziomie. Często wydawnictwa mają bowiem podpisane umowy różnego rodzaju instytucjami i dystrybutorami, które wspierają sprzedaż dzieła oraz promowanie jego autora.

Selfpublishing, czyli pełna niezależność

Ostatnim rozwiązaniem, które czeka na początkującego autora powieści, jest tzw. selfpublishing. Jak sugeruje sama nazwa, model ten polega na pełnej niezależności od jakiegokolwiek wydawnictwa i wydanie swojego dzieła samodzielnie. Wówczas po stronie autora leżą nie tylko koszty związane z poszczególnymi elementami procesu wydawniczego, ale również cała jego organizacja, późniejsza promocja, dystrybucja czy sama sprzedaż. 100% zysków ze sprzedaży ląduje jednak w kieszeni pisarza, dlatego model ten zyskuje na rynku coraz większą popularność.